Djokovic, Medvedev highlight rosters for Davis Cup Finals

LONDON (AP) — Top-ranked Novak Djokovic and U.S. Open champion Daniil Medvedev headline the rosters announced Monday for the Davis Cup Finals that begin next month.

Djokovic, a 20-time major champion who fell one win short of a calendar-year Grand Slam in 2021, is joined on Serbia’s squad by Filip Krajinovic, Dusan Lajovic, Laslo Djere and Miomir Kekmanovic.

Medvedev, who is ranked No. 2 and claimed his first Grand Slam title by beating Djokovic in the final at Flushing Meadows in September, leads a Russian team that includes No. 6 Andrey Rublev, No. 19 Aslan Karatsev, No. 30 Karen Khachanov and Evgeny Donskoy.

Eighteen countries will participate in group-stage matches starting Nov. 25 on indoor hard courts in Madrid; Innsbruck, Austria; and Turin, Italy. After quarterfinals in those cities, the semifinals and final will be held in Madrid.

Spain is the reigning champion thanks to its 2019 title; the Davis Cup was called off last year because of the coronavirus pandemic.

Here are the full rosters, listed by group for the opening stage:.

Group A (Madrid).

Russia: Daniil Medvedev, Andrey Rublev, Aslan Karatsev, Karen Khachanov, Evgeny Donskoy.

Spain: Pablo Carreño Busta, Roberto Bautista Agut, Carlos Alcaraz, Feliciano Lopez, Marcel Granollers.

Explore more:  Judge, Higashioka homer as Yankees pound White Sox 7-1

Ecuador: Emilio Gomez, Roberto Quiroz, Diego Hidalgo, Gonzalo Escobar, Cayetano March.

Group B (Madrid).

Canada: Felix Auger-Aliassime, Denis Shapovalov, Vasek Pospisil, Brayden Schnur, Peter Polansky.

Kazakhstan: Alexander Bublik, Mikhail Kukushkin, Dmitry Popko, Aleksandr Nedovyesov, Andrey Golubev.

Sweden: Elias Ymer, Mikael Ymer, Jonathan Mridha, Andre Goransson.

Group C (Innsbruck).

France: Ugo Humbert, Arthur Rinderknech, Richard Gasquet, Pierre-Hugues Herbert, Nicolas Mahut.

Britain: Cameron Norrie, Daniel Evans, Joe Salisbury, Neal Skupski.

Czech Republic: Jiri Vesely, Tomas Machac, Zdenek Kolar, Jiri Lehecka, Lukas Rosol.

Group D (Turin).

Croatia: Marin Cilic, Borna Coric, Borna Gojo, Nikola Mektic, Mate Pavic.

Australia: Alex de Minaur, John Millman, Jordan Thompson, Alexei Popyrin, John Peers.

Hungary: Marton Fucsovics, Attila Balazs, Zsombor Marozsan, Mate Valkusz.

Group E (Turin).

U.S.: John Isner, Reilly Opelka, Taylor Fritz, Jack Sock, Rajeev Ram.

Italy: Matteo Berrettini, Jannik Sinner, Lorenzo Sonego, Fabio Fognini, Lorenzo Musetti.

Colombia: Daniel Galan, Nicolas Mejia, Juan Sebastian Cabal, Robert Farah.

Group F (Innsbruck).

Serbia: Novak Djokovic, Filip Krajinovic, Dusan Lajovic, Laslo Djere, Miomir Kecmanovic.

Germany: Jan Lennard Struff, Dominik Koepfer, Peter Gojowczyk, Kevin Krawietz, Tim Puetz.

Austria: Dennis Novak, Jurij Rodionov, Gerald Melzer, Oliver Marach, Philipp Oswald.

More AP tennis: https://apnews.Com/hub/tennis and https://twitter.Com/AP_Sports.